MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Chcesz podyskutować z innymi użytkownikami Maklers Forum na temat rynku kapitałowego? Zachęcamy do rozmów :)

DI vs. CFA

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6366 przez thanys
DI vs. CFA was created by thanys
Witam,

Nie wiem czy to dobre miejsce na to pytanie ale co sądzicie o porównaniu DI vs CFA ?

Znam ogólne różnice ale ciekawi mnie wasze subiektywne podejście do CFA jako pewnej alternatywy, co łątwiej zdać, co bardziej przydatne itp.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6367 przez admin
Replied by admin on topic DI vs. CFA

Witam,

Nie wiem czy to dobre miejsce na to pytanie ale co sądzicie o porównaniu DI vs CFA ?

Znam ogólne różnice ale ciekawi mnie wasze subiektywne podejście do CFA jako pewnej alternatywy, co łątwiej zdać, co bardziej przydatne itp.


Tu jest bardziej odpowiednie miejsce na tą rozmowę. Zachęcam do dyskusji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6390 przez maciek9180
Replied by maciek9180 on topic DI vs. CFA
Osobiście wydaje mi się, że jeżeli chodzi o pracę na rynku kapitałowym to ktoś z licencją DI a ktoś z tytułem CFA jest raczej postrzegany podobnie, aczkolwiek jak wiemy CFA nie daje uprawnień do zarządzania portfelem, ale z kolei świadczy o zaawansowanej znajomości tematycznego języka angielskiego, co jest znacznym plusem w firmach z zachodnim kapitałem. Patrząc na to jak wygląda sam egzamin na DI organizowany przez KNF - to raczej zniechęca do jego zdawania ponieważ oprócz ogromu wiedzy jaki trzeba przyswoić (to jeszcze akurat nie jest problem) - po prostu trzeba mieć zwyczajne szczęście i liczyć na to, że Komisja nie wyskoczy z jakimś kompletnym kosmosem.

Z kolei przy CFA, na egzaminie możemy spodziewać się jedynie rzczy, które wchodzą do oficjalnego Curriculum (jego świetne opracowania od lat robi Kaplan Schweser) i jeśli ktoś tę wiedzę przyswoi to raczej zdaje, nie musi już liczyć na szczęście lub inne losowe czynniki. Amerykanie chcą, żeby ktoś przygotowany to po prostu zdał, bo jeśli się nauczył to zasługuje żeby otrzymać ten tytuł. Przynajmniej z takimi opiniami spotkałem się wśród znajomych, którzy podchodzili zarówno do DI jak i do CFA. Do tego dochodzi kwestia związana z trzecią transzą deregulacji zawodów, która jak wiemy na praktykę przekłada się słabo, gdyż KNF raczej nie podpisze akredytacji żadnej krajowej uczelnii w najbliższym czasie - jednak pytanie czy M.F. planuje wydać rozporządzenie odnośnie zagranicznych tytułów zwalniających z przynajmniej częsci DI. Tutaj podobno CFA jest pierwszy w kolejności jako zagraniczny papier zwalniający z pewnych zagadnień do DI, bo przez "prawo" na pewno nie zwolni z całości egzaminu na DI, chociaż dla licencjonowanych MPW mógłby. To by było dość logiczne. Jednak temat deregulacji etc to temat rzeka, a nie chcę odbiegać zbytnio od głównego wątku.

W przypadku już samego egzaminu DI wszyscy wiemy jak to wygląda. Same setki godzin poświęcone na naukę czasami okazują się niewystarczające. Przez to także, licencja doradcy wydaje mi się minimalnie trudniejsza do uzyskania.

Sam jako "świeżynka" MPW (tutaj oczywiście podziękowania dla zespołu Maklers.pl za świetne materiały) zastanawiam się cały czas, co wybrać dalej - DI czy CFA.

Pomijam w moich rozważniach aspekt kosztów, jakie niesie ze sobą zdawanie obu egzaminów, gdyż CFA jest znacznie droższy w uzyskaniu. Jednak zarówno posiadanie licencji DI jak i tytułu CFA w dłuższym okresie zwraca nakłady poniesione na ich uzyskanie z nawiązką - z tej racji ominąłem tę kwestie.

Z chęcią posłuchałbym bardziej doświadczonych czy to licencjonowanych Doradców, czy posiadających tytuł CFA co mają do powiedzenia w tej kwestii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6391 przez bazinga
Replied by bazinga on topic DI vs. CFA
Był u mnie na wydziale wykład prowadzony przez profesora Jajuge, który przyprowadził ze sobą licencjonowanych CFA. Wszyscy wypowiadali się w ten sam sposób, DI jest świetny bo w Polsce jest jak jest i DI jest niezbędny przy poszczególnych czynnościach, ale jak ktoś chce pracować poza Polską ewentualnie w ramach pracy będzie miał kontakt (np. w rozmowach biznesowych) z kimś zza granicy (szczególnie stany zjednoczone) to CFA to podstawa. Tam, to, że ktoś poświęcił nawet wiele lat na budowanie autorytetu w Polsce - jest DI i ma prestiż bo wykonuje zawód - nic nie znaczy i ludzie traktują Cię jak laika. Wszystko zmienia się jak jesteś CFA.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6392 przez admin
Replied by admin on topic DI vs. CFA
W TFI w Polsce, DI i CFA często traktuje się bardziej komplementarnie. Tj. warto mieć oba papierki.

CFA jak już zostało wspomniane przydaje się w korporacjach międzynarodowych (a tych dużo jest w Polsce) oraz poza granicami Polski.
DI - przydaje się praktycznie tylko w Polsce.

CFA ma dość proste reguły gry. Nauczysz się - to zdasz, nie nauczysz się - nie zdasz. DI - szczególnie DI-2, ale ostatnio podobnie jest z DI-3, a i DI-1 nie jest już tak proste do przejścia... ma pewien charakter losowości. Znam wiele osób bardzo dobrze przygotowanych na DI-2, które nie dały rady przejść tego egzaminu w efekcie mają cofkę na DI-1... Natomiast czasem pojawiają się osoby, które idą jak burza. MPW w marcu, w tym samym roku DI-1 (październik), DI-2 (grudzień) i chwilę później DI-3 (marzec kolejnego roku). Taki tryb - czyli zrobienie licencji (DI) w kilka miesięcy, w przypadku CFA jest zwyczajnie niemożliwe.

DI jest też w mojej ocenie dużo bardziej przejrzysty pod kątem wglądu w swoją pracę / noty, niż CFA. Na DI-1 macie szczegółowe wyniki po 2 dniach od egzaminu, od których można się odwoływać. Na CFA macie strzępy wyników po 1,5 miesiąca, od których praktycznie nie ma możliwości odwołania się. Na CFA nie ma też wglądu do swojej pracy.
Natomiast defekt DI w porównaniu do CFA jest taki, że na DI zadania są bardziej niechlujnie ułożone, jak i wspomniana powyżej subiektywna ocena egzaminów DI-2 i DI-3.

Za to wiedza w obu przypadkach, nabyta przy okazji nauki jest bezcenna i przydaje się na całym świecie. ;)

Zatem do nauki! ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6393 przez bazinga
Replied by bazinga on topic DI vs. CFA
To co napisałeś w odniesieniu do wyników i braku wglądu etc. etc.jest prawdą. Jest tak ze względu na fakt, iż osoby sprawdzające to są CFA, którzy zgodzili się na układanie pytań i sprawdzanie. Jest też tak bo system sprawdzania jest inny, próg punktowy jest ruchomy, w jednym roku może zaliczać ileś punktów a w drugim mniej. Zadania są analizowane pod względem trudności a jeżeli komuś brakło punktów to praca jest sprawdzana pod kątem tego, gdzie został popełniony błąd - informacja z wykładu prowadzonego przez prof Jajugę, żeby nie było, że sobie wymyślam :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6394 przez admin
Replied by admin on topic DI vs. CFA

To co napisałeś w odniesieniu do wyników i braku wglądu etc. etc.jest prawdą. Jest tak ze względu na fakt, iż osoby sprawdzające to są CFA, którzy zgodzili się na układanie pytań i sprawdzanie. Jest też tak bo system sprawdzania jest inny, próg punktowy jest ruchomy, w jednym roku może zaliczać ileś punktów a w drugim mniej. Zadania są analizowane pod względem trudności a jeżeli komuś brakło punktów to praca jest sprawdzana pod kątem tego, gdzie został popełniony błąd - informacja z wykładu prowadzonego przez prof Jajugę, żeby nie było, że sobie wymyślam :-)


Sądzę, że brak możliwości wglądu do swojej pracy jest bardziej kwestią systemową. Jest to w pewnym sensie nie fair w stosunku do kandydatów. Natomiast z drugiej strony, jak do egzaminu podchodzi 100.000 ludzi na całym świecie, danie im możliwości wglądu do pracy, a także możliwości odwołań, mogłoby sparaliżować działanie instytutu.
A tak to po prostu wprowadza się regułę (brak możliwości wglądu), podpina się pod to jakieś uzasadnienie i wszystko gra. ;) System działa jak w to w świecie zachodnim bywa. ;) Dzięki temu potencjał możliwości zwiększania liczby kandydatów na egzaminie CFA rośnie w nieskończoność. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6395 przez bazinga
Replied by bazinga on topic DI vs. CFA
Pewnie coś w tym jest. Ale i tak uważam, że CFA jest świetnym papierem i planuję zrobić. Gdyby nie cena to zacząłbym naukę do CFA łącząc ją z nauką do DI, które mam zamaiar teraz zdawać ale z tego co się doszukałem w internecie to pierwszy egzamin tj opłata za rejestracje + opłata za członkostwo wychodzi około $1000. Na tę chwilę nie mogę sobie na taki wydatek pozwolić. Mało osób też wie, że jest konkurs organizowany przez stowarzyszenie CFA i wygrana konkursu skutkuje uzyskaniem licencji z tego co tam pamiętam. Jest to świetna inicjatywa - nawet jak się nie wygra to każda drużyna ma kontakt ze swoim mentorem, który licencje ma :-D a Chyba 2 lata temu wygrała drużyna z Wrocławia bodajże ;-D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6397 przez admin
Replied by admin on topic DI vs. CFA

Pewnie coś w tym jest. Ale i tak uważam, że CFA jest świetnym papierem i planuję zrobić. Gdyby nie cena to zacząłbym naukę do CFA łącząc ją z nauką do DI, które mam zamaiar teraz zdawać ale z tego co się doszukałem w internecie to pierwszy egzamin tj opłata za rejestracje + opłata za członkostwo wychodzi około $1000. Na tę chwilę nie mogę sobie na taki wydatek pozwolić. Mało osób też wie, że jest konkurs organizowany przez stowarzyszenie CFA i wygrana konkursu skutkuje uzyskaniem licencji z tego co tam pamiętam. Jest to świetna inicjatywa - nawet jak się nie wygra to każda drużyna ma kontakt ze swoim mentorem, który licencje ma :-D a Chyba 2 lata temu wygrała drużyna z Wrocławia bodajże ;-D


Krzysztof,

A czy liczyłeś może ile kosztował Twój czas, który poświęciłeś nauce i całemu egzaminowi MPW? Np. jeśli poświęciłeś egzaminowi MPW 500 godzin swojego cennego czasu, który mógłbyś spożytkować przecież inaczej - np. pracując w PL lub poza PL. W PL stawka 20PLN/h nie jest wielkim cudem, a i z tą stawką wychodzi jakieś 10.000PLN kosztów czasowych, poświęcając się nieco bardziej i pracując np. na budowie w Norwegii lub w Danii, jesteś w stanie zarobić 50PLN/h, co daje jakieś 25.000PLN kosztów czasowych.

Egzaminy MPW, DI czy CFA to jest rodzaj inwestycji. Jeśli chcesz robić karierę na rynkach kapitałowych, to zdanie każdego z tych egzaminów, może dać Ci 3-cyfrową stopę zwrotu IRR. Wszystkie one mają też bardzo pozytywny NPV.

Zatem jak chcesz zdawać CFA 1, a jedynie pieniądze na opłacenie egzaminu są problemem, to postaraj się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Jest ono dość proste. Jeden z pomysłów Ci przedstawiłem (np. zarobkowy wyjazd wakacyjny).

DI jest znacznie tańszy. Moim zdaniem, zważywszy na ww. NPV/IRR, bardzo tanie są też pomoce dostępne na rynku (w tym nasze ;)), a największym kosztem jest konieczność poświęcenia swojego prywatnego cennego czasu...

Swoją drogą Bazinga gratuluję świetnego wyniku na ostatnim egzaminie MPW! :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bazinga

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #6398 przez maciek9180
Replied by maciek9180 on topic DI vs. CFA

Pewnie coś w tym jest. Ale i tak uważam, że CFA jest świetnym papierem i planuję zrobić. Gdyby nie cena to zacząłbym naukę do CFA łącząc ją z nauką do DI, które mam zamaiar teraz zdawać ale z tego co się doszukałem w internecie to pierwszy egzamin tj opłata za rejestracje + opłata za członkostwo wychodzi około $1000. Na tę chwilę nie mogę sobie na taki wydatek pozwolić. Mało osób też wie, że jest konkurs organizowany przez stowarzyszenie CFA i wygrana konkursu skutkuje uzyskaniem licencji z tego co tam pamiętam. Jest to świetna inicjatywa - nawet jak się nie wygra to każda drużyna ma kontakt ze swoim mentorem, który licencje ma :-D a Chyba 2 lata temu wygrała drużyna z Wrocławia bodajże ;-D


Połączyć naukę do CFA i Doradcy za razem to musi być nie lada wyczyn.

Warto po raz kolejny podkreślić, że CFA to nie jest licencja. Poza tym, jest jakikolwiek konkurs, którego zwycięstwo daje z miejsca certyfikat CFA (pomijając oczywiście 4-letni staż pracy na rynkach finansowych) ? Do tej pory nie było takich rzeczy. Może chodzi o program stypendialny, który jest oferowany kandydatom do CFA na całym świecie, który zwalnia z części opłat za egzaminy, ale samego certyfikatu na pewno nie daje.

Odnośnie CFA level 1 (myśląc o podchodzeniu w czerwcu 2016) to opłaty z nim związane to:
Program enrollment fee - 450$
Standard registration fee (bo early już przepadł) - 860$

Do tego ewentualnie oficjalne materiały od Schwesera około 350-650$ w zależności który pakiet się chce (z Qbankiem lub bez). Można te materiały pobrać w wersji pirackiej z internetu, aczkolwiek ja przykładowo jestem zwolennikiem inwestowania w swoją edukację i raczej wybierałbym materiały z oficjalnego źródła.

Podsumowując, koszty przystąpienia do CFA level 1 wahają się w przedziale od 5000 zł do powiedzmy racjonalnie biorąc 7500 zł.

Porównując te koszty do kosztów pierwszego etapu DI, licząc razem z materiałami pomocniczymi od zespołu maklers - są one znacząco większe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.163 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.